نحوه رجیستری گوشی‌های هوشمند

1401/09/13
نحوه رجیستری گوشی‌های هوشمند

 

پس از الزامی شدن ثبت و رجیستری تمامی گوشی‌های هوشمند در سامانه همتا برای جلوگیری از قاچاق و ورود غیرقانونی موبایل و تبلت به کشور موضوع رجیستری به یکی از بحث‌های داغ واردکنندگان و خریداران گوشی‌های هوشمند تبدیل شد؛ براساس قانون رجیستری شما باید گوشی همراه خود را حداکثر ظرف مدت 30 روز پس از خرید در سامانه همتا ثبت کنید، چرا که در غیر این صورت گوشی شما پس از 30 روز مسدود و غیرفعال می‌شود. برای رجیستری گوشی همراه خود می‌توانید از طریق تلفن همراه، سایت سامانه همتا و اپلیکیشن سامانه همتا اقدام کنید. ما در این مقاله بسته به رسالت خود به نحوه رجیستری گوشی‌های هوشمند خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطلب با شاکو همراه باشید.

چرا باید گوشی خود را رجیستری کنیم؟

سؤالی که بیشتر خریداران گوشی هوشمند با آن مواجه هستند این است که چرا اصلاً باید گوشی همراه خود را رجیستری کنند؟رجیستری کردن گوشی به چه معناست؟ قانون رجیستری از کجا آمده است؟ در پاسخ به این سؤال و سؤالات مشابه از این دست باید گفت که قانون رجیستری گوشی برای جلوگیری از قاچاق و استفاده غیرقانونی از گوشی و تبلت تدوین شده است، به گونه‌ای که اگر گوشی موبایل هوشمندی به طور غیرقانونی و قاچاق وارد کشور شود و در پایگاه داده ملی ثبت نشود، شبکه تلفن همراه گوشی هوشمند وی را به لیست سیاه اضافه و در نهایت آن را مسدود می‌کند، طوریکه که دیگر امکان استفاده از تلفن همراه و شبکه داخلی را نخواهد داشت. توجه داشته باشید که شما با خرید گوشی و وارد کردن گوشی مسافرتی تنها 30 روز فرصت استفاده از آن را دارید و اگر طی این مدت گوشی خود را رجیستری و در سامانه همتا ثبت نکنید گوشی تلفن همراه شما مسدود می‌شود. در واقع رجیستری به معنای قانونی کردن استفاده از موبایل هوشمند به شمار می رود که جلوی قاچاق و ورود غیرقانونی گوشی به داخل کشور را می‌گیرد.

سامانه همتا چیست

سامانه همتا در واقع مخفف سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی است که در اصل بستر اصلی طرح رجیستری موبایل و تبلت به شمار می رود که اقدامات لازم و ضروری را برای ثبت و بررسی دستگاه‌های مختلف انجام می‌دهد. طرح رجیستری در واقع برای جلوگیری از واردات قاچاق بی‌رویه دستگاه‌های سیم‌کارت خور تدوین و عملیاتی شده است. این طرح در ابتدا شامل گوشی‌های آیفون، آیپد و … می‌شد که هم اکنون تمامی گوشی‌های هوشمند برندهای مختلف را شامل می‌شود.

نحوه رجیستری گوشی‌های هوشمند

اگر شما نیز به تازگی گوشی هوشمند خریده‌اید تنها 30 روز فرصت دارید تا مشخصات گوشی خود را در سامانه همتا ثبت و آن را رجیستری کنید تا بتوانید از آن به صورت نامحدود استفاده کنید. پس از خرید گوشی هوشمند با شماره‌گیری #06#*  می‌توانید از یکسان بودن کد IMEI روی گارانتی یا جعبه محصول و گوشی اطمینان حاصل کنید و در صورت مغایرت از خرید گوشی صرف‌نظر کنید. رجیستری گوشی‌های هوشمندی که از مجاری قانونی وارد کشور شده‌اند و هزینه گمرگ آن پرداخت شده است کار چندان سختی نیست و شما از طریق چندین روش معمول می‌توانید رجیستری گوشی هوشمند خود را انجام دهید که این روش‌ها عبارت‌اند از:

1-رجیستری گوشی‌های هوشمند از طریق  تلفن همراه و کد دستوری

رجیستری گوشی‌های هوشمند از طریق تلفن همراه و کد دستوری#7777* معمول‌ترین و ساده‌ترین روش رجیستری گوشی به شمار می رود که برای این منظور لازم است مراحل زیر را طی کنید:

1.در نخستین گام سیم‌کارت خود را در گوشی وارد کنید

2.کد #7777* را بر روی گوشی همراه خود شماره‌گیری و بر روی گزینه 2 فعال‌سازی کلیک نمایید

3.کد 15 رقمی IMEIروی گوشی را بدون ممیز و خط تیره در کادر مشخص شده وارد کنید

4.شماره سیم‌کارت خود را وارد نمایید

5.کد فعال‌سازی روی جعبه را وارد نمایید

6.پس از انجام این مراحل بر روی گزینه تأیید کلیک و عدد یک را وارد کنید و منتظر دریافت پیام تأیید از طرف سامانه همتا باشید

7.پس از دریافت پیام تأیید آسوده خاطر و بدون محدودیت از گوشی همراه خود استفاده کنید.

1-رجیستری گوشی‌های هوشمند از طریق  تلفن همراه و کد دستوری

2-رجیستری گوشی‌های هوشمند با اپلیکیشن سامانه همتا

استفاده از کد دستوری آسان‌ترین روش برای رجیستری و فعال کردن انواع گوشی هوشمند محسوب می‌شود، ولی اگر چنانچه مایل باشید می‌توانید از طریق اپلیکیشن سامانه همتا نیز گوشی هوشمند خود را فعال و رجیستری کنید، برای این منظور لازم است مراحل زیر را طی کنید:

1.ابتدا اپلیکیشن سامانه همتا را دانلود و سپس نصب کنید

2.قبل از ورود به اپلیکیشن سامانه همتا شماره تلفن همراه خود را وارد کنید؛ پس وارد کردن شماره تلفن همراه کدی برای شما ارسال می‌شود، کد دریافتی را در کادر مشخص شده وارد کنید و سپس وارد اپلیکیشن همتا شوید

3.بر روی گزینه فعال‌سازی تلفن همراه کلیک کنید

4.در مرحله بعدی شماره تلفن، کد IMEI و کد فعال‌سازی را براساس دستوری که اپلیکیشن به شما می‌دهد وارد نمایید و بر روی گزینه فعال‌سازی ضربه بزنید و در پایان نیز اطلاعات درخواستی را وارد و مراحل ثبت گوشی خود را به پایان برسانید.

3-رجیستری گوشی‌های هوشمند از طریق سایت سامانه همتا

یکی دیگر از روش رجیستری گوشی‌های هوشمند مراجعه به وب سایت سامانه همتا به آدرس https://hamta.ntsw.ir/ است. پس از ورود به سایت پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که با وارد کردن شماره تلفن همراه خود می‌توانید وارد سایت سامانه همتا شوید. پس از ورود به سایت بر روی گزینه فعال‌سازی گوشی هوشمند کلیک و دستورات دیکته شده را انجام و گوشی همراه خود را رجیستری و فعال کنید.

2-رجیستری گوشی‌های هوشمند با اپلیکیشن سامانه همتا

رجیستری گوشی‌های مسافرتی

اگر در سفر خارجی به سر می‌برید و  اقدام به خرید گوشی هوشمند مسافرتی نموده‌اید و آن را وارد کشور کرده‌اید باید بدانید که برای استفاده می‌بایست آن را حداکثر طی 30 روز رجیستری و عوارض گمرگی آن را پرداخت کنید تا بتوانید از گوشی خود بدون محدودیت استفاده کنید.

برای رجیستری گوشی‌های هوشمند مسافرتی از دو روش به قرار زیر می‌توانید استفاده کنید:

1-رجیستری گوشی‌های هوشمند مسافرتی در گمرگ

در این روش که ساده‌ترین روش رجیستری و فعال کردن گوشی هوشمند مسافرتی به شمار می رود، پس از ورود به کشور با مراجعه به دفاتر گمرگی و پرداخت حق گمرگی می‌توانید در همان جا نسبت به ثبت و فعال‌سازی گوشی خود در سامانه همتا اقدام کنید. توجه داشته باشید که دفاتر گمرگی در فرودگاه‌ها و پایانه‌های مرزی مستقر هستند و شما در بدو ورود می‌توانید با پرداخت عوارض گمرگی گوشی خود را رجیستری کنید.

2-رجیستری گوشی‌های هوشمند از طریق سایت گمرک

در این روش پس از خرید گوشی هوشمند مسافرتی شما خیلی راحت در خانه و محل کار خود با مراجعه به وب سایت گمرک به آدرس https://epl.irica.ir/ImeiRegister?0 می‌توانید نسبت به فعال‌سازی و رجیستری گوشی هوشمند خود اقدام کنید، برای این منظور وارد سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران شوید و به این نکته توجه داشته باشید که برای استفاده از خدمات سایت گمرک می‌بایست پس از ورود به سایت در ابتدا ضمن تأیید قوانین باید کد IMEI گوشی همراه خود را وارد نمایید؛ اگر چنانچه گوشی شما از نوع دو سیم‌کارته است با زدن علامت مثبت شماره IMEI دوم را هم وارد نمایید که در صورت عدم دسترسی به این کد می‌توانید با شماره‌گیری کد دستوری #06#*  آن را استعلام بگیرید، اگر اطلاعات شما درست باشد کد امنیتی نمایش داده می‌شود، با وارد کردن کد امنیتی به مسیر خود ادامه دهید.

در این مرحله پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که باید اطلاعات مربوط به نوع دستگاه، برند، انتخاب مدل و مشخصات گوشی هوشمند خود را پر کنید و بر روی گزینه ادامه کلیک کنید. در این مرحله پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که در آن باید شماره سیم‌کارت، شماره ملی و گذرنامه را در کنار سایر اطلاعات خواسته شده در کادر مشخص وارد نمایید، به هنگام وارد کردن شماره سیم‌کارت توجه داشته باشید که شماره سیم‌کارت باید متعلق به همان شماره ملی باشد.

پس از اتمام این مراحل یک کد امنیتی برای شما ارسال می‌شود آن را در کادر مشخص شده وارد نمایید و سپس بر روی گزینه ادامه کلیک کنید، در این مرحله هزینه ثبت گوشی برای شما نمایش داده می‌شود که با کلیک بر روی آن می‌توانید از طریق کارت‌های بانکی که در اختیار دارید هزینه گمرکی و رجیستری گوشی خود را پرداخت کنید.

با تکمیل فرآیند پرداخت بر روی گزینه تکمیل پرداخت کلیک کنید و به سایت گمرک برگردید که در این هنگام پیغامی مبنی بر ثبت شناسه دستگاه شما نمایش داده می‌شود که باید برای دریافت اطلاعات ثبت‌نامی به صورت پیامک بر روی گزینه ارسال اطلاعات به همتا کلیک نمایید، پس از آن کد فعال‌سازی برای شماره‌ای که در گمرک ثبت کرده‌اید ارسال می‌شود و ثبت‌نام و رجیستری گوشی همراه شما به پایان می‌رسد و می‌توانید از آن استفاده کنید.

2-رجیستری گوشی‌های هوشمند از طریق در سایت گمرک

قیمت ثبت و رجیستری گوشی‌های هوشمند

در ارتباط با هزینه رجیستری گوشی‌های هوشمند توجه داشته باشید که آن دسته از گوشی‌های هوشمندی که از طریق مجاری قانونی وارد کشور شده‌اند و هزینه گمرک آن پرداخت شده است کاملاً رایگان است و شما به هنگام ثبت و فعال‌سازی این گوشی‌ها در سامانه همتا هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کنید؛ ولی اگر چنانچه شما گوشی مسافرتی وارد کشور نموده‌اید باید پس از پرداخت هزینه گمرکی، گوشی خود را در سامانه همتا ثبت و رجیستری کنید. هزینه رجیستری گوشی‌های هوشمند بسته به مدلهای مختلفی که دارند متغیر است، به گونه‌ای که گوشی‌های زیر 600 دلار با 17 درصد قیمت دلار و قیمت گوشی‌های بالا 600 دلار در حدود 22 درصد قیمت بازار دلار محاسبه می‌شوند.

سخن پایانی

رجیستری گوشی هوشمند کار چندان سختی نیست و شما به راحتی با استفاده از تلفن همراه خود، سایت همتا، اپلیکیشن سامانه همتا و مراجعه به پیشخوان دولت می‌توانید گوشی هوشمند خود را رجیستری و بدون محدودیت از آن استفاده کنید. ما در این مقاله سعی نمودیم اطلاعاتی جامعی درباره نحوه رجیستری گوشی‌های هوشمند به شما ارائه کنیم که امیدواریم مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه سؤال، نظر و انتقاد خرسند می‌شویم با شاکو تماس بگیرید و یا در بخش نظرات آن را به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.