آیا اپل قصد معرفی هدست واقعیت مجازی دارد؟

1401/11/08
آیا اپل قصد معرفی هدست واقعیت مجازی دارد؟

شرکت اپل یکی از بزرگترین شرکت های مطرح دنیا، در صدد تولید عینک های واقعیت مجازی می باشد. اپل با هدف پیوستن به متاورس به تولید این عینک ها اقدام نموده است. این هدست به گفته افشاگرانی همچون مینگ چی کو و بلومبرگ، از این هدست در ماه ژوئن 2023 رو نمایی خواهد شد. در این مقاله به بررسی جزئیات این هدست و مهم ترین سوال کاربران مبنی بر اینکه آیا اپل قصد معرفی هدست واقعیت مجازی دارد یا خیر؟ می پردازیم همچنین شما کاربران عزیز می توانید برای خرید ایرپاد اپل و لوازم جانبی اپل با مشاورین شاکو در ارتباط باشید.

دلیل ساخت هدست فضای مجازی توسط شرکت اپل چیست؟

ایجاد تحول در حوزه تکنولوژی ، ورود به متاورس و رقابت با شرکت هایی مثل شرکت متا

تاریخ رونمایی و قیمت هدست واقعیت مجازی چه زمانی است؟

یا در رویداد ماه ژوئن 2023  و یا در کنفرانس توسعه دهندگان ( WWDC2022 )

ویژگی های هدست فضای مجازی چیست؟ صفحه نمایش 8k، هدست بی سیم، وزن کم، کم مصرف با ردیابی چشم، feedback(کنترل)، نرم افزار اسکن LIDAR و ….

 

ورود اپل به دنیای فضای مجازی

ورود اپل به دنیای فضای مجازی

شرکت اپل بعد از فیسبوک، گوگل، ماکروسافت بزرگترین شرکت تکنولوژی دنیا محسوب می شود. اپل از سال 2016 شروع به تحقیق و ایده پردازی نمود و در نهایت در سال 2015 تیمی متشکل از 1000 نفر در جهت بررسی این هدست گرد هم آمده بودند. البته رونمایی این هدست به دلیل وجود مشکلاتی از سال 2022 به تاخیر  می افتد اما در نهایت به گفته افشاگران قرار بر این است که در کنفرانس توسعه دهندگان (WWDC2022 ) یا رویداد ماه ژوئن 2023 رو نمایی شود.

دلیل ساخت هدست واقعیت مجازی

شرکت اپل با هدف رقابت با شرکت هایی مثل شرکت متا و ورود به حوزه متاورس شروع به تحقیق و ایده پردازی نمود. اپل قصد دارد با ایده جدیدی تحولی در صنعت فناوری و تکنولوژی در جهان ایجاد نماید. نتیجه این اهداف تولید دو محصول یعنی هدست فضای مجازی و عینک واقعیت افزوده می باشد. البته تا به امروز هدست های فضای مجازی تایید شده هستند، اما برای عینک های واقعیت افزوده به بررسی های بیشتری نیاز است، بنابراین اپل ابتدا به تولید و معرفی هدست های واقعیت افزوده خواهد پرداخت، در نهایت در آینده نزدیک عینک های واقعیت افزوده در جهان عرضه خواهد شد.

هدست واقعیت مجازی اپل

هدست واقعیت مجازی اپل

بعد از پیشرفت حوزه ارزهای دیجیتال در جهان جذابیت به ورود به دنیای متاورس افزایش یافته است. فناوران شرکت اپل با اهدافی همچون تحول در حوزه تکنولوژی و ورود به متاورس از سال 2016 به تحقیق و بررسی بر روی محصول جدید به نام هدست واقعیت مجازی، با رمز N301 نمودند. نام سیستم عامل این محصول RealityOS بیان شده است اما شایعات جدیدی برای تغییر این نام به xrOS گوش می رسد.

تفاوت عینک واقعیت افزوده AR و هدست واقعیت مجازی VR

شرکت اپل برای ایجاد تحول در حوزه فناوری غیر از طراحی هدست های واقعیت مجازی دست به طراحی و بررسی عینک های واقعیت افزوده نیز زده است. این عینک ها نیز به گفته افشاگران عینک واقعیت افزوده از سیستم عامل جدید شرکت اپل یعنی xrOS ساخته شده است. این پیش بینی به دلیل نام xrOS می باشد زیرا X و R برگرفته از نام این دو محصول یعنی عینک واقعیت افزوده و هدست های واقعیت مجازی می باشد: Extended Reality.

از نام های این دو محصول مشخص است که عینک واقعیت افزوده فناوری گرافیکی جدیدی را به دنیای بیرون اضافه می نماید، اما هدست واقعیت مجازی محتویات گرافیکی را از طریق نمایشگر های حرفه ای تقویت می کند.

تاریخ رونمایی و قیمت هدست واقعیت مجازی

تاریخ رونمایی و قیمت هدست واقعیت مجازی

همانطور که بیان کردیم شرکت اپل از سال 2016 در صدد تحقیق و بررسی هدست های فضای مجازی می باشد که رونمایی این محصول چندین بار به تعویق افتاده است اما در نهایت به گفته بلومبرگ این محصول در رویداد ماه ژوئن 2023  و یا در کنفرانس توسعه دهندگان ( WWDC2022 ) رونمایی می شود. سوال اکثر کاربرها قیمت این هدست می باشد. به احتمال زیاد این هدست ها به تعداد کمی و با قیمت زیادی مانند 3000 دلار و  بیشتر عرضه خواهد شد.

ویژگی های هدست فضای مجازی

ویژگی های هدست فضای مجازی

در ادامه ویژگی های این دستگاه را به تفصیل بررسی خواهیم نمود:

  • صفحه نمایش: یکی از مهم ترین خصوصیات این دستگاه صفحه نمایشی با قدرت 8k و رزولوشن با کیفیت 7680 در 4320 اما اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.
  • Haptic feedback(کنترل): این ویژگی برای بازی کنندگان و گیمیرها به شدت جذاب می باشد. لرزش های جذاب در حین بازی از قابلیت های این کنترل می باشد. اما بهتر است که این کنترل ها ردیاب دستی داشته باشد، چون گیمیرها زمانی که هدست روی چشمانشان قرار گرفته است قدرت دید بیرون از هدست را ندارند در نهایت این حس خوبی در حین بازی به کاربر نمی دهد و باید به دنبال کنترل روی هوا بگردد.
  • هدست بی سیم: این ویژگی از عکس هایی که وجود دارد نمایان می شود. کاربرد این ویژگی بسیار مهم است به دلیل اینکه با سیم بودن هدست، دست و پای کاربر را می گیرد.
  • نرم افزار اسکن LIDAR (light detection and renging): این دستگاه در بعضی از دستگاه های شرکت اپل دیده می شود، مانند: ایپد پرو، آیفون 12 پرو. این دستگاه برای تعیین تابش نورکاربرد دارد. ویژگی این نرم افزار بر روی هدست سبب می شود تا فضای مجازی با کیفیت بالایی ساختار پیدا نماید.
  • وزن کم: به دلیل اینکه این هدست روی سر و چشم ها قرار می گیرد به احتمال خیلی زیاد باید دارای وزن کمی باشد.
  • کم مصرف با ردیابی چشم: وجود 2 صفحه نمایش با وضوح تصویر 8k مصرف باطری زیادی را به دنبال خواهد داشت اما ایده پردازان اپل با استفاده از نرم افزار ردیاب چشم foveated rendering فقط آن قسمتی که کاربر مشاهده می نماید دارای وضوح می شود و اطراف تار خواهد شد تا انرژی کمتری مصرف شود.

نتیجه گیری

در این مقاله به سوال اکثر کاربرهای که آیا اپل قصد معرفی هدست واقعیت مجازی دارد؟ پاسخ دادیم غول تکنولوژی دنیا قرار است در نهایت در رویداد ماه ژوئن 2023 و یا در کنفرانس توسعه دهندگان ( WWDC2022 ) هدست فضای مجازی خود را رونمایی کند. به احتمال زیاد این هدست با تعداد کمی و با قیمت بالا در بازار عرضه گردد. بنابراین با ورود این هدست ها خرید ایرپاد اپل خیلی پایین می آید و اکثر افراد تمایل به خرید هدست فضای مجازی را خواهند داشت. برای مشاوره در زمینه خرید آیفون و خرید لوازم جانبی اپل با مشاورین و کارشناسان خبره شاکو تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.